+389-2-322-4388
Top
Elite Travel / Виетнам-Камбоџа

Виетнам-Камбоџа

per person

HANOI- HA LONG BAY – SIEM REAP – PHNOM PENH – HO CHI MINH – MEKONG DELTA

12 дена – 9 ноќи / 10 – 21 Октомври 2018

 

10 Октомври 2018. Состанок на групата на скопскиот аеродром два часа пред полетување. Лет за Ханој преку Доха со Катар Ервејз. Скопје Доха со QR306 во 12:45 часот. Пристигнување во Доха во 18:40 часот локално време. Лет за Ханој со QR968 во 20:25 по локално време. Пристигнување во Ханој Виетнам следниот ден во утринските часови.

Ден 1 – Четврток 11 Октомври: Ханои Пристигнување на групата со летот QR 968, во 07h15AM, во главниот град Ханој, град со преку илјада години историја. Средба со локален водич, трансфер до хотел. Сместување во хотел. Краток одмор после долгото патување.  Лоциран на бреговите на Црвената река, градот Ханој е фасцинантна мешавина на азискиот стил и елегантно влијание на француската колонијална. Во попладневните часови, посета на Мавзолејот на Хо Ши Мин, импозантен споменик каде се наоѓа балсамираното тело на “Вујко Хо”. Посета на плоштадот Ба Дин, каде што Хо Ши Мин ја прочитл декларацијата за независност на Виетнам во 1945 година. Посета на “куќата на подножјето”, која се наоѓа во основата на претседателската палата на Хо Ши Мин кој овде живеел во текот на годините од неговата живот. Посета на Храмот на литературата, првиот виетнамски национален универзитет од 11 век. Панорамски разглед со автобусот низ старо француските колонијални згради пред да ги истражувате тесните, хаотични улици на Стариот кварт на Ханој на електрична количка ( тук-тук). Познат како 36 улици, овој лавиринт на улици датира од 13-тиот век, а имињата на улиците, како што се улицата Тинсмит, Стрит Стрит и улицата “Суви риби”, се индикативни за оригиналните занаети што цветаа тука. Многу можности за фотографии низ уличните продавачи кои продаваат разни видови на храна и разни производства. Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 2 – петок 12 октомври: ХА НОИ – ХЕ ЛОГ БАЙ, СВЕТСКО НАСЛЕДСТВО (Појадок и ручек вклучени)  Појадок во хотелот. Во 08h00 состанок на групата во лобито на хотелот. Трансфер со автобус 165km ~ 3.5hrs до Ха Лонг Беј – Светското природно наследство на УНЕСКО – каде што илјадници спектакуларни варовнички островчиња и гротови се издигнуваат од чистиот смарагден залив Тонкин. По пристигнувањето, префрлање на брод и почеток на крстарењето до заливот, низ многу камени островчиња и мали плажи. Свеж морски ручек  послужен на брод.  По ручекот, посетa на БаХанг лебдечкото село и Небесниот Грот, еден од најголемите варовнички гротоши во заливот со неверојатни сталактити и сталагмит. Враќање на пристаништето после четричасовно крстарење. Трансфер до Ханој, пристигнување во вечерните часови. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 3 – Сабота 13 Октомври: ХА НОИ – СИЕМ РЕАП (летот вклучен во цената, лет 16:55 – 18:40) – Појадок. Состанок на групата со локалниот водич во 08:00 часот. Трансфер до малото село кое се наоѓа на другата страна на Црвена река. Разглед на керамичкиот пазар во керамичкото село Бат Транг на каналот Транг како древно традиционално занаетчиско село добро познато по керамика, на левиот брег на Црвената река, околу 15 километри југоисточно од центарот Ханој. Разглед со моќност да се видат различни аспекти на активностите, згради. Раздвижениот пазар, антилката печка, фабриката каде што ќе ги запознаете сите чекори за правење керамика и можете искористите за да направите производ за користење на традиционален сад. Во 13:00часот трансфер до меѓународниот аеродром Нои Баи и лет до Сием Рип – градот порта до познатиот Анкор Ват, изграден за време на периодот Ангкор, кога Ангкор го формирал главниот град на кмерско кралство кое се протегало низ поголемиот дел од Југоисточна Азија .  По пристигнувањето, трансфер до хотел. Сместување. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 4 – Недела 14 Октомври: СИЕМ РЕП – АНГКОР  По појадокот во 08:00часот состанок на групата со локален водич. Посета на четирите најимпресивни и познати локации:  западната порта на Ангкор Том – неоткриена од масовниот туризам, древниот главен град на Ангкор Том (12 век); јужната порта, храмот Бајон – уникатен по своите 54 кули, украсени со над 200 насмеани лица од храмот “Аволокитесвара Бапхуон” на север од Бајон, пирамида која ја претставува мистичноста на Мон Меру, Кралското пристаниште, Фименака, Терасата на слоновите и Терасата на кралот Лепер. Разглед на прекрасниот Та Пром во средиштето на огромните смокви и гигантските билки. Та Пром е изграден во 12 век. Тоа е будистички храм посветен на мајката на кралот Џајаварман VII, храмот Преах Хан и магичниот храм Анкор Ват. Зајдисонце од храмот Ангкор Ват. Во 18:30 часот враќање во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 5-Понеделник 15 Октомври: SIEM REAP – PHNOM Penh  По појадокот средба со локалниот водич и одјава од хотелот. Во 08:30, 30 минути трансфер до Кампонг Флук, пловечко село поставено над бреговите на Големото Езеро Тонле Сап и е дом на 3000 жителина Кмерен. На пристигнувањето во Кампонг Флук, разглед со брод од часиполовина на езерото. Ќе бидете изненадени од фасцинантните преплавени шуми, пловечки рибарски куќи и училиште. На враќање, можност за стоп и запознавање со технологијата на правење палмовиот шеќер во локалната продавница. Во 13:30 трансфер до аеродром Сием Реап и лет до главниот град Пном Пен. По пристигнувањето, трансфер хотел. Сместување. Во 18:30 часот панорамски разглед на познатите знаменитости и посета на ноќниот пазар. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 6 – Вторник 16 Октомври: Пном Пен По појадокот во 8:30 часот поаѓање од хотелот. Возење низ градот и запознавање со француското влијание врз Камбоџа, прекрасната Пошта. Посета на Ват Пном. Посета на локалениот пазар, каде што можете да видите преполнети кошници од познатите Kampot пиперки, свежи производи, па дури и можност да вкусите неколку локални закуски. По истражувањето на локалниот пазар, интригантна посета на споменикот на независноста и кралската статуа кој ќе ви даде увид во “Големиот херој Кинг, таткото на кмерската независност”. Следна станица ќе биде познатата кралска палата и прекрасната река. Попладнето, посета на ужасните злосторства на Црвените Кмери. Туол Сленг, поранешно средно училиште, кое Кммерската ружа го претворила во центар за испрашување, тортура и смрт. Денес тоа е музеј на тортура, геноцид и служи на потсетување на посетителите на ужасните злосторства што се случувале во Камбоџа. Разгледот продолжува надвор од градот до Полињата за убивање на Чоунг Ек., затворениците од Туол Сленг го следеа истиот пат до нивната судбина. Во 17:00 часот враќање во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 7-Среда 17 Октомври: ПНОМ ПЕН до ХО ШИ МИН – Појадок во хотелот и одјавување во 08:00 часот. Започнува возење низ 240 километри ~ 6 часа од Пном Пен до Хо Ши Мин Сити. Ова патување ќе ве однесе низ провинциите Кандал, Пјеј Венг и Свај Риен, пред да се премине во провинцијата Тај Нин во Виетнам. Ќе го видите камбоџанскиот рурален живот од прва рака како што поминувате низ малите градови и села. По пристигнувањето во Камбоџанската царина и границата. Пасошка контрола која секој патник ја поминува пешки. Враќање во автобусот и продолжување низ Виетнам запознавајки го локалниот нодич. Попатна посета на неверојатните Cu Chi тунели. Комплекс на тунели ископан во 1948 година каде герилци се криеле од француските воздушни и копнени напади. Служеле и како комуникациски правци, пренос на храна и оружје, трансфер до болниците и живеалишта на герилски борци во текот на американската војна. Влез во тунелите за подобро да се разбере историјата, животот и отпорноста на Виетнамците за време на борбите. По посетата, продолжува двочасовно возење до централниот дел на Хо Ши Мин. Сместување во хотел. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 8 – Четврток 18 Октомври: HO CHI MINH – Истражување на Хо Ши Мин Сити. Енергичен, брз град и брзи промени старите храмови и извонредните француски колонијални градби. По појадокот во 08:30 поаѓање од хотелот. Панорамски разглед на градот, улица Донг Хои, дом на најважните места во градот од францускиот колонијален период. Посета на прекрасно обновена оперска куќа, чија извонредна фасада е базирана на Палатата Петит во Париз и големиот Хотел де Вил. Катедралата Нотр Дам, базирана на оригиналот во Париз; Плоштадот и  импресивната централна пошта, дизајнирана од архитект Густав Ајфел, најпознат по Ајфеловата кула во Париз; посета на Палатата на обединување, огромна зграда изградена во 1960-тите години како претседателска палата на владетелите на американскиот Јужен Виетнам. Посета на храмот Као Даи, ново религиозно движење пронајдено во Виетнам. Посета на кинескиот град пред враќање во центарот на градот и посета на пазарот на Бен Танг, одлично место за купување на локални ракотворби, брендирани стоки и виетнамска кујна. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 9 – Петок19 Октомври: Крстарење по делтата на МЕКОНГ (вклучува и ручек) По појадокот истражување на Делтата Меконг, позната како “кошница за ориз на Виетнам”. Зелените пејзажи нудат пријатна екскурзија подалеку од прометните улици и вревата на Хо Ши Мин Сити. Целодневниот излет започнува со возење од 2 часа до градот Бен Тре, сместен во срцето на Делта Меконг и е добро познат како “земја на кокос”. По пристигнувањето, префрлање на традиционален брод за кратко рекреативно патување по реката. Уживајте во неверојатни пејсажи на Делта, додека се сервираат и послужуваат некои освежувачки плодови. Прва станица е посета на тулирана печка, запознавање со практичен традиционален метод за изработка на тули.  Посета на работилница за кокос која се наоѓа по должината на каналот; тука примероците на свеж кокос и секој дел од кокосот може да се претвори во друг производ, како што се храна, дневни садови, музички инструменти … Посета и разглед на селото во Делта Деконг, локално население кое ткаат со раце, овој традиционален начин е останат од старото време. Можност да се обидете да ткаете додека уживате во сезонските тропски плодови и чај и да разговарате со локалните жители. Кратко возење покрај зелените градини, полињата или растителни равнини. Стоп во локалниот ресторан за ручек, локалните специјалитети. По ручекот кратко патување со чамци со брод (бродовите се веселани од селани) додека не се стигне до местото на состанокот, каде што возачот чека и е подготвен да не врати во Хо Ши Мин Сити. Пристигнивање. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

Ден 10 – Сабота 20 Октомври: Хо Ши Мин – ДОХА По појадокот слободен ден за одмор или шопинг во центарот на градот (одјава од хотелот во 12:00 часот, подоцна одјавување е достапно на барање и со доплата). Во 15:30 часот трансфер до меѓународниот аеродром Тан Сан Нат. Заминување со QR 971 во 19h15.

21 Октомври. Добродојдовте дома.

 

Цена на аранжманот / по особа
Промотивна цена за пријава и уплата до 01.05.2018 год. 1,650 еур
Регуларна цена 1,750 еур

Цената на аранжманот вклучува:

 • Авио билет на релација Скопје- Доха- Ханои- Сајгон-Доха-Скопје
 • Аеродромски такси
 • Сместување во хотел 3***/4**** – 9 ноќевања со појадок
 • Услуги за трансфер (освен слободен ден или слободно време)
 • Влезници и место на разгледување како што е наведено во програмата
 • Локален водич, електричен автомобил, локални tuk tuk и чамци, според програмата
 • Брод во Халонг, Тонле Соп Езеро и делта Меконг
 • Керамичкото село Бат Транг
 • 2 ручеци како што е наведено во програмата
 • 2 шишиња минерална вода x 500ml / патник / трансфер
 • Данок во Виетнам / Камбоџа

 Цената на аранжманот не вклучува:

 • Оброците кој не се наведени наведени
 • Пијалоци за време на оброци и мини бар во хотелска соба.
 • Доплата за посебно барање на храна и оброци.
 • Влезници, дозволи и услуги за време на слободното време.
 • осигурување
 • Бакшиш за возачи и водич
 • Изборна посета на културно историски места
 • Камбоџа – виза (30usd / еден влез, 1 месец важи)
 • Виетнамска виза – (30usd / еден влез, 1 месец важи)
 • Лични трошоци, телефон, и сметки

 

 

 • Included
  Виетнам-Камбоџа
 • Not Included
  Departure Taxes
  Entry Fees
  5 Star Accommodation
  Personal Guide
  Breakfast
1

TOUR LOCATION

Sorry, the comment form is closed at this time.