+389-2-322-4388
Top

Јапонија

per person

 

                                                      ПРОГРАМА-   ЈАПОНИЈА

Маршута:  Скопје – Токио –  Парк на цвеќињата Ашикага – Ома (музеј на Бонсаи) – Токио – Кјото – Нара  – Осака – Токио – Скопје

                                                           13 дена / 10 ноќевања

                                      Период на патување: 07.04 – 18.04.2019

Кога ја споменуваме Јапонија, нашите сетила ни претставуваат затворена, романтична, сентиментална самурајска земја од ерата на Мејџи, но колку и љубоморно да ја чува својата традиција, таа оддамна не е само тоа. Силниот традиционализам на јапонците во контраст со брзата адаптација кон новото остава несекојдневни импресии. Јапонската инвентивност изградила нов свет – динамичен, футуристичен, понекогаш надреално чуден и толку зашеметувачки што предизвикува возбудувачки напад врз човечките сетила. И да, Јапонија е неспоредлива бидејќи наликува единствено на себеси! Нема друг народ како јапонците, кој што доживува толку чиста радост кога е во единство со природата. Силната рецептивност кон убавината ги направила емоционални – од тука доаѓа и обичајот на нацијата – ханами (уживање во убавината на цвеќињата), чија што цел е јасна – да се допреш до прекрасното и да го примиш во душата…

Ден 1 – 07.04.2019 | Скопје / Доха

Состанок 10:30 ч.на групата на Меѓународниот аеродром во Скопје, 2 часа пред  летот. Полетување кон Доха во 12:25ч. Очекувано пристигнување во Доха 18:20ч.Трансфер до хотел. Ноќевање.

Ден 2 – 08.04.2019 | Доха / Токио

Полетување кон Токио во 06:45ч. Пристигнување  на аеродромот Ханеда во 22:40ч. Организиран  превоз од аеродорм до хотелот во Токио  и сместување. Ноќевање.

Ден 3 – 09.04.2019 |  Tуристичка обиколка на Токио

Појадок. Започнува нашата целодневна авантура во земјата на изгрејсонцето и постои ли подобар почеток од тоа да се впуштиме во “земјата на цвеќињата”.Состанок со локалниот водич во лобито на хотелот.Разглед на градот со локален водич-англиски јазик започнува во 09:30ч со мини бус која опфаќа(Асасука;Сенсо Храм;Накамисе ;Токио Скајтрее,Ниџу  Баши мост(Империјал Палас);Мејџи Шрине,Шибуа).Турата завршува во 17ч. Предлог факултативна посета на Гинза областа,каде што е монденскиот дел односно, 5-тата авенија на Токио. Враќање во хотел.Ноќевање.

Ден 4 – 10.04.2019 | Токио

Појадок. Слободен ден за факултативни прошетки. Предлагаме посета на Уено паркот, Хамарикују градината, потоа Кабукузу театарот,Накагин кула,Гибли часовникоти областа Шимбаши( областа Шимбаши претставува област на бизнис центар во Токио).Во вечерните часови предлагаме прошетка по крајбрежјето на реката Мегуро со над 800 црешови дрвца во должино од 4км.Враќање во хотел.Ноќевање. 

Ден 5 – 11.04.2019 | Токио

Појадок. Факултативни прошетки. Велат дека Токио  е местото кое што сиот свет го посетува со цел да добие претстава за тоа како ќе изгледа иднината. Огромен, жив и брз, Токио сè уште ги задржува јапонските традиции. Слободно време во кое целосно можете да се посветите на светот на облакодерите. Во квартот Шибуја секогаш се појавуваат многу забавни трендови и трендови од јапонската мода. Ексклузивен колорит дава најпрометната раскрсница во светот “Шибуја” се поминува покрај Хачику статуата.Ќе ја посетиме улицата Централ гај,Јојоги паркот, Харајуку квартот каде што е модерната јапонска мода.Поминуваме покрај гламурозна архитектонски уредена зграда Прада Аојама, се поминува покрај националниот уметнички центар.Кулата Мори во областа Ропонги Хилс.Предлог факултавна посета на вештачкото острово Одаиба со прекрасн модерна архитектура.Денеска денот го завршуваме со посета и релаксирање на традиционални топли бањи-Онсен бањи.Враќање во хотел.Ноќевање.

Ден 6 – 12.04.2019 | Токио-Кјото

Појадок. Одјава од хотел.Слободно претпладне за индивидуални активности .Предлог  за посета областа Шинџуку со посета на зградата на владата во Токио.Слободно претпладне.Бус ноќен кон Кјото.Поаѓање 22ч. Ноќевање во бус.

Ден 7 – 13.04.2019  | Кјото

Во 06:10ч. Предлог факлутативна- инфо тура со организиран превоз со мини бус и локален  водич на англиски јазик , туристички разглед на Кјото. Фушими Инари светилиштето, се состои од 10,000 портокалови ториски порти. Кијомизу – Дера најпопуларна туриостичка атракција во Кјото каде се обожува божицата Канон. Регистрирана како светско наследство, Кралската Палата во Кјото заедно со градината, Кинкакуџи  Замок, попoзнат како Златен Храм, изработено во злато и заштитено како светско наследство.  Областа Гион е главниот град на гејшите во Јапонија, место каде сеуште живеат и работат, познато како родно место на гејша културата и каде ќе ја почувствувате некогашна Јапонија. По завршување на турата, прошетка низ Понто-чо попознат како цветен град. Овде можете да видите ресторани  кои нудат можност да се проба локалната јапонска кујна. Никиши маркет. 5 блока долга улица која нуди традиционална јапонска кујна и е составена од продавници и ресторани.Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 8 – 14.04.2019  | Кјото

Појадок.Факултативна прошетка- Денешниот ден ќе го започнеме со посета на Арашијама бамбусовата градина, попозната како кимоновата шума составена од 600 столбови обвиткани со материјалот од кој се прават традиционалните јапонски кимона. Тенриуџи  храмот, тука можете да ја видите познатата градина и езерце од внатрешноста на салата. Тогетсукјо мост, Премин на месечината кој се наоѓа кај поаркот со реката со десетици црешови дрва. Нина – Џи храмот, е признаен  за национално богатство.  Кјото ботаничката градина е нашата следна точка за посета. После ботаничката градина, одиме по Патеката на Филозофот.

Нинензака и Санензака област. Овие места се замрзнати во времето  и е совршено место за опуштена прошетка. Санјунсанген – До или 1001 статуетка во природна големина и се високи 167 цм.Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 9  –  15.04.2019 | Кјото

Појадок.Слободен ден за индивидуални активности. Изнајмување на кимона, ритуал на јапонски чај, посета на локални театарски претстави. Ноќевање.

Ден 10 – 15.04.2019 | Кјото

Појадок. Факултативна целодневна посета на Осака со воз. Ноќевање.

Ден 11 – 16.04.2019 | Кјото

Појадок. Факултативна полудневна посета на Нара со воз. Паркот со срните ќе биде интересен да се види овде. Слободно попладне.Ноќевање.

Ден 12-17.04.2019|Кјото – Токио /Скопје

Појадок. Слободно време.Локален превоз до железничката станица , од каде што ќе отпатуваме за Токио со експресен воз Шинкансен . Пристигнување во Токио. Локален превоз до аеродромот Нарита два часа пред полетување состанок на групата на аеродромот. Поаѓање за Скопје од аеродромот Нарита во 22:20ч. со прелет преку Доха.

Ден 13 – 18.04.2019  | Скопје

Пристигнување во Македонија во 11:15ч.

Цена на аранжман:1.250еур.

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет, лет Скопје-Доха-Токио-Скопје
 • Аеродромски такси
 • Хотелско сместување – 4 ноќевања / со појадок / во одбраниот хотел Sotesu Fresha во Токио и 5 ноќевања / со појадок  / во одбраниот хотел WBF Gojo Omnia во Кјото
 • Автобускиот превоз (ноќен бус со Willer)од Токио до Кјото (3.800ден)
 • Пратител од агенцијата

Во цената на аранжманот  не е вклучено:

 • Карта за брз воз од Кјото-Токио (8.800ден)
 • Организиран трансфер, аеродром-хотел во Токио( 4.340ден. поради далечината)
 • Целодневна тура со бус во Токио со локален водич 8ч.мин 18пах.(75 еур. или 4.650ден)
 • Целодневна тура со бус во Кјото со локален водич 8ч.мин 18пах. (75 еур. или 4.650ден)
 • Патничко осигурување
 • Влезници во културно историските локалитети
 • Лични трошоци
 • Напомена: движењто низ Токио и Кјото ќе е со пратител и ќе се користат припејд картички за превоз.

 • Included
  Јапонија
 • Not Included
  Departure Taxes
  Entry Fees
  5 Star Accommodation
  Personal Guide
  Breakfast
1

TOUR LOCATION

WRITE A REVIEW

Accomodation
Destination
Meals
Overall
Transport
Value For Money