+389-2-322-4388
Top
 

Франција

per person

Богатства на Франција – Париз, Нормандија, Бретања и долината на Лоара
Софија – Париз – Руан – Авр – Онфљор – Каен – Мон Сен Мишел – Сент Мало – Рен – замоци по Лоара – Орлеанс – Париз – Версај – Париз – Живерни – Софија
Можни термини:18.08.19 ; 22.09.19 или 13.10.2019

ПРОГРАМА

1ден. Софија – Париз – Руан ~ 140 км

Заминување во 13.50 часот од терминалот 1 на аеродромот во Софија со лет на “Виз ер” до Париз. Пристигнување во 15.50 на аеродромот Боове. Заминување во Руан. Сместување во близина на Руан во вечерните часови. Ноќевање.

2ден. Руан – Ле Авр – Офлур – Каен ~ 185 км

Појадок. Пешачка турнеја во Стариот град Руан: Катедралниот плоштад со готска катедрала – една од најголемите и најмоќните катедрали во Франција; Судскиот дом – ремек-дело на готската уметност; Плоштадот Vue Marche – местото каде што Жан d’Arc беше изгорено на клада во 1431 година. Заминување во Ле Авр. Одење во центарот на градот: Fos Avenue; плоштадот на градското собрание; Сен-Џозеф, највпечатлив симбол на Ле Авр и катедралата Нотр Дам. Заминување за Онфљор – волшебно гратче, изградена првично комерцијално, познато денес со своето необичниот и исклучително живописно пристаништето напика во јужниот дел на устието на реката Сена. Слободно време. Заминување за Каен. Одење во центарот на градот: замок Каен, изграден од Вилијам Освојувачот; Плоштадот Свети Пјер со статуата на Jeanne d’Arc и црквата Св. Етјен. Сместување во близина на Кан во вечерните часови. Ноќевање.

3ден. Каен – Мон Сен Мишел – Сен Мало – Рен ~ 250 км

Појадок. Посета на Сен-Мишел – француска опатија посветена на Архангел Михаил, чија величествена статуа беше подигната на врвот на црквата. Денес, опатијата е свето место за обожување во христијанскиот свет, заедно со Ерусалим и Рим. Заминување на Сен Мало – прекрасно сместено на поранешен остров, кој сега е поврзан со копното со широката уста на реката Ранс. Со своите стари тврдини, Сен Мало го зачува својот амбиент во средновековен утврден крајбрежен град. Одење прошетка во центарот на градот. Сместување во близина на Сен Мало / Реин. Ноќевање.

4ден. Реин – Лоара на Лоара – Орлеанс ~ 415 км

Појадок. Заминување во 8.00 часот за долината на Лоара. Посета на замокот “Шенонсо” – еден од повеќето романтични замоци, живописно стапнал на двата брега на реката Шер изграден кон крајот на 15 в. Посета на замокот “Амбоаз” – импресивен замок на брегот на реката Лоара, каде за време на немирите за време на религиозните војни била Катерина Медичи. Можност да го посетите средновековниот замок Кло Лосе – Музејот на домот Леонардо да Винчи, каде што големиот италијански сликар ги помина последните години од својот живот. Сместување во близина на Орлеанс.Ноќевање.

5 ден.Орлеанс – Париз ~ 140 км

Појадок. Пешачка прошетка во Орлеанс, нарекуван уште “градот на Јованка Орлеанка” – тивок и мирен град, кој се наоѓа во еден голем свиок на реката Лоара: катедралата “Свети Крст”, сместена во срцето на градот, изградена во готски стил; куќата на Џоан од Арк, каде што поминала десет дена во 1429 година, по победата над Британците и подигнувањето на опсадата на Орлеанс. Хотел Grollo – најубавата ренесансна зграда во градот. Слободно време. Заминување во Париз. Панорамска турнеја со туристички водич на бугарски: Дева Марија од Париз – едно од највеличествените достигнувања на готската архитектура; Латинскиот кварт и Сорбона; Пантеонот се претвори во мавзолеј за “Големиот народ на ерата на Француската револуција”; Домот на лицата со хендикеп; Луксембуршката градина со луксембуршката палата, каде што сега седи Сенатот; Плоштадот Конкорд, каде што за првпат беше подигната гилотина; црквата Св. Марија-Маден, позната како Мадлена, изградена во стилот на грчки храм; Голема опера; Vandom Square; Шан-е-Елис Булевар; Арката на Триумф; Плоштадот Трокадеро и Ајфеловата кула. Сместување.Ноќевање.

6 ден. Париз

Појадок. Слободно време во Париз или опционална туристичка програма (потребен е јавен превоз)предлог програми:

 1. Прошетка со панорамски брод по Сена околу историските острови Ла Сител, на кој е основан Париз во 3 век пр. Хр., И Сен Луј – помалиот од двата островот, создава речиси провинциската атмосфера и мирно место за прошетка.
 2. Водена е турнеја на Лувр, најголемиот музеј на уметноста во Европа, чија најпозната работа е без сомнение Мона Лиза од Леонардо да Винчи.
 3. Посета на Опера Гарние со туристички водич на бугарски – најпозната француска оперска, како и најубава од сите згради во Франција.

Враќање во Хотел.Ноќевање.

7 Париз – Версај ~ 60 км

Појадок. Слободно време во Париз – потребно е користење на градски транспорт или туристичка програма по желба: полудневна екскурзија до дворецот “Версај” – дворецот на кралот Сонце Луј ХІV: Големите апартмани и алтернативниот сала. Прошетка во градините на замокот (под соодветни временски услови).Ноќевање.

8 Париз – Гиверни – Софија ~ 150 км

Појадок. Поаѓање во Giverny – мал град Норман кој добива светска слава откако Клод Моне се насели таму и ги создаде неговите најголеми дела. Giverny е исто така познат по прекарот “земја на уметници”. Клод Моне оди да живее во Живерни во 1883 година Многу уметници и најмногу голем круг од американски уметници и поклоници на импресионизмот се упатат кон Живерни. Така, постепено се појавува нова тенденција во уметноста, односно мешање на принципите на импресионизмот со убавината на автентичните нормандски пејсажи. Можност да го посетите Музејот на импресионизмот или Куќата на Клод Моне и градините. Трансфер во аеродромот Буве. Заминување во Бугарија во 16.25 со лет на “Виз Ер”. Пристигнување на терминал 1 на аеродромот во Софија во 20.05 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 762еур. (47.244,00ден)

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

Авионски билети и аеродромски такси Софија – Париз – Софија со “Виз Ер”

Рачен багаж до 10 кг со димензии 40х30х20см

Група трансфер аеродром – хотел – аеродром

Превоз со удобен туристички автобус на опишаниот пат:

1 Bed & Breakfast во Kyriad Rouen Center Hotel 3 * (или слично) во Руан

1 Bed & Breakfast во Ибис Стили Каен Центар Пол Думер 3 * (или слично) во Каен

1 Bed & Breakfast во Хотел du Louvre Свети Мало 3 * (или слично) во Сен Мало

1 Bed & Breakfast во Escale Oceania Orleans Hotel 3 * (или слично) во Орлеанс

3 ноќевања со појадок во хотел Ibis Porte d’Orleans 3 * (или слично) во Париз

Панорамска турнеја на Париз со локален туристички водич на бугарски

Одење во Руан, Ле Авр, Онфлер, Каен, Сен Мало, Орлеанс и Гиверни

Посета на Мон Сен Мишел, замокот Шенохос, замок Амбуаз и Замо Кло Лосе (влезници се дополнително платени на место)

Патничка помош во странство со граница за помош и одговорност 10.000 евра за осигурителна компанија “Армеек”

Водич-водич од Бугарија

ЦЕНА НЕ ВКЛУЧУВА:

Провери багаж до 10кг, 20кг или 32кг

Брод патување по должината на реката Сена

Посетете го Лувр со локален водич

Посета на Версајската палата со локален туристички водич

Слушалки во Лувр (3 евра) и Версајската палата (3 евра)

Јавен превоз во Париз (1,9 EUR – еднонасочен билет за метро, ​​16,4 EUR – билет од 10 билети)

Водичи за возач и возач (1-2 евра по туристички дневно – мора да се платат локално)

Влезни такси за градините на дворецот “Версај” (9,50 EUR) за Мон Сен Мишел (10 EUR) за замокот “Шенонсо” (14,50 EUR, за деца до 7 година – бесплатно), за замокот “Амбоаз” ( 11,7 евра, за деца под 18 години – 7,8 евра), Замок Кло Лосе (15,5 евра за деца под 18 години – 11 евра)

Влезници и билети за други музеи, локации и настани присутни на барањето

Трошоци од лична природа и Осигурување

Факултативни екскурзии:

1.Посета на дворецот “Версај” со локален водич на бугарски јазик (со вклучена такса резервација, влезници за дворецот / без градините / и транспорт) на турист при минимум 20 туристи. Максималниот број на туристи на оваа услуга е 30. Ве молиме да ја резервирате услугата на време!

Возрасен од 26 години 65еур.  и од 3 години до 25 години 50еур.

Превоз до Версај (без посета на палатата) – пријавено само ако посетата на Версај е полна со  50 еур.

2.Посетете го Лувр со локален туристички водич на бугарски јазик (вклучително и такса за плаќање и влезници) за туристи со најмалку 20 туристи. – 45 еур.

3.Посета на опера Гарние со локален туристички водич на бугарски (вклучувајќи го и резервација и влезници) на туристи со најмалку 20 туристи. Максималниот број на туристи на оваа услуга е 30. Ве молиме да ја резервирате услугата на време! 27 еур.

4.Водич за целосна боја за Париз на бугарски јазик од Национален Георгиски (270 страници) 10еур.

5.Полн водич за боја за Франција на бугарски од Национален Георгиски (399 стр.) 13 еур.

За лица постари од 69 години, автоматски се додава дополнителна премија за зголемена премија за осигурување. 0 лева

Traveler BeOnTime – компензација за патни ваучери од 100 еур. за задоцнување од повеќе од еден час повратни летови (пријавени 7 дена пред датумот на заминување). За повеќе информации, посетете ја веб страницата на агенцијата или вашиот туристички агент. 20 лева

Специјална услуга: Преку ноќ во хотел Хемус *** по пристигнување (туристичка цена за двокреветна соба) 17 еур.

Специјална услуга: Преку ноќ во хотел Хемус *** по пристигнување (туристичка цена за сместување во еднокреветна соба) 25еур.

 

 • Included
  Франција
 • Not Included
  Departure Taxes
  Entry Fees
  5 Star Accommodation
  Personal Guide
  Breakfast