+389-2-322-4388
Top
 

Пукет

per person

Тајланд

Опис:

Пукет– порано позната како Талант е најголемиот остров на Тајланд и во исто време еден од 14 провинции на јужниот дел на Тајланд. Се наоѓа по должината на западниот брег на Тајланд во водите на Андаманското Море (дел од Индискиот Океан). Двата моста на северниот крај на островот што го поврзува со копното. Со површина од околу 576 квадратни километри нешто помала од државата на Сингапур. На островот има околу 600.000 жители и главен град на Пукет Сити.Островот се наоѓа на важен поморски пат, кои се прилагодени на трговски бродови од Кина и Индија, и често се спомнува во стариот европски поморските мапи како важна трговски порта. Благодарение на трговијата, но и големо богатство во калај и гумени Пукет од најдревните времиња бил еден од најбогатите пристаништа на Азија. Главната економска активност е сега туризам, Пукет се смета еден од најважните туристички градови на Тајланд.

 

Период на патување по особа, сметување 1/ 2 соба Цена на аранжманот/
Од месец јануари месец- до јуни Од 649 еур

*уплата во мкд, по курс 1 еур= 62 мкд.

 

Во цената имате вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Доха-Пукет-Доха-Скопје

*можност за ноќевање во Доха по Ваша желба

 • Хотелско сместување, на база појадок, во двокреветна соба

Хотел во Пукет- со 4* (7 ноќевања)

 • Огранизиран трансфер

Во цената немате вклучено:

 • Виза-70 евра ( потребни документи: пасош, две фотографии (големина како за пасош), хотелска резервација, авионски билет).
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување

Факултативни екскурзии:

 • Полудневен разглед на островот Пукет со локален водич на англиски
  Возејќи се низ островот ќе имате можност за момент да бидете дел од културно – историското наследство на Пукет. Овде ќе ве пречекаат објекти од 19 – от век во препознатлив португалски стил, куќи од калај и гума, аквариум од Андаманското море полн со најразличен жив свет и најпознатиот храм на островот, Wat Chalong. На крајот прекрасен поглед од ридот Promthep Capeкон соседните острови и совршениот полумесечен залив на плажата Nay Ham Beach;
 • Phang Nga & Canoe со локален водич на англиски јазик
  Организиран трансфер од хотел до пристаништето во Пукет (Royal Phuket Marina Pier). Оттаму заминување кон заливот Phang Nga Bay и истражување на островот Hong Island со кану. Посета на островот на James Bondи пештерите Mangrove Cave & Diamond Cave на островот Panak Island;
 • Phuket Jungle Walk – полудневна тура со водич на англиски јазик

   Напомена:

 • Патниците мора да поседуваат валиден пасош повеке од 6 месеци од терминот на патување
 • Во случај на промена на цената на авиобилетот од страна на авиопревозникот, агенцијата има право да ја промени цената на аранжманот
 • Потребни документи за виза:Формулар за виза;Биометриски пасош (валидност повеќе од 6 месеци);1 слика пасошки формат;Копија од авиобилет.

 

МИНИМУМ 2 ПАТНИЦИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА

Општите услови на патување се составен дел од програмата.

 • Destination
 • Included
  Пукет
  Departure Taxes
  Breakfast
 • Not Included
  Entry Fees
  5 Star Accommodation
  Personal Guide