+389-2-322-4388
Top
 

Бали

per person

Индонезија

Опис:

Патување во Индонезија – земја која е дом на околу 250.000 луѓе, повеќе од 18.000 острови, 8 сајтови на листата на светско наследство УНЕСКО, земја која е дом на хиндусите,муслиманите, католици, православни христијани, будисти, земја која е богата со историја, која со векови печати Индонезија, холандски, Индија, Јапонија, Малезијците … земјата во која живеат Комодо змејови, каде племиња живеат живот како неколку векови, каде што рибарите во живо од риба, каде што поголемиот дел од населението живее од земјоделство , какао, кафе, чај и ориз, земјата во која растот на необични видови на овошје – starfruit, змија овошје, змеј овошје, страст овошје … земјата чии жители го научиле да живеат без страв од вулкански ерупции, цунами, земјотреси, бидејќи тие веруваат дека ако станува збор за некои од овие природни катастрофи, што ќе дојде по и благосостојба – плодна почва која ќе ги задржи и нивните потомци.            Помеѓу Јава на запад и Ломбок во источниот дел на индонезиската провинција со центар во Денпасар, фасцинантен островот, со изобилство на ориз, кокосови палми, кафе, какао и тутун … прекрасен плажи и неверојатни бои на морето … Бали! Еден од 17.508 острови кои припаѓаат на Република Индонезија е управуван од страна на Холандија, до почетокот на Втората светска војна се Јапонците. Зад името на островот лежи “Утрото на светот”, “Островот на боговите” и “Минатата рај на земјата”. Се наоѓа во област на екваторот со стотици километри на песочни плажи и големите бранови, е мамец за хедонисти и сурфери. Во внатрешноста помине во текот на песочна области, реката брзаци, се искачи на висината на вулкански кратери од над 3000m, да го одложи пештерите и тропски шуми. Во Бали, постојат шест вулкански куп на две тектонски плочи, опкружен со прекрасна природа во која има околу 280 видови на птици, чија песна во комбинација со мирисите на островот прави да се чувствувате како небото.

 

Период на патување по особа, сметување 1/ 2 соба Цена на аранжманот/
Од месец јануару – до месец јуни Од 799 еур

*уплата во мкд, по курс 1 еур= 62 мкд.

 

Во цената имате вклучено:

 • Авио билет , со сите аеродромски такси , на релација Скопје- Доха-Денпасар ( Бали)-Доха-Скопје
 • Хотелско сместување/ за 10 ноќи/ сместување во двокреветни соба/со појадок во хотел со 3*
 • Организиран приватен трасфер – аеродром-хотел-аеродром

Во цената немате вклучено:

 • Индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување
 • Излезна такса од Бали (окулу 10 USD, се плаќа при излез од Бали исклучиво во локална валута);

Факултативни екскурзии:

 • Класична тура Бали (полудневна тура)
  Поаѓање во попладневните часови и се упатуваме кон светата шума  Sangeh, населена од неколку племиња на мајмуните кој го чуваат храмот од злите духови. Продолжуваме кон Кралскиот Храм на Mengwi, познатиот 
  Taman Ayun, кој се наоѓа во  прекрасната и бујна градина. Конечно, стигнуваме до крајбрежјето на познатиот храм “Tanah Lot” каде се  восхитуваме на спектакуларниот поглед на зајдисонцето.
 • “Uluwatu “тура
  Посета на јужниот дел на Бали, малиот храм 
  ULUWATU кој е изграден на работ на една карпа и гледање на Кечак танцот.
 • Магичната вулканска тура
  Турата започнува со посета на “Tegallalang”, еден од најубавите тераси од ориз во Бали и  “Sebatu” , храмот на светата вода.Потоа ке поминеме низ  “Kintamani” каде ке се воскитуваме на панормскиот поглед  од кратерот  на” Mount Batur”  и  езеррото Батур .Ручек во еден од локачните ресторани .Потоа продолжуваме со посета на слоновата пештера “Goa Gajah”.
 • Бали панормскатура – Посета на јужниот дел на Бали  малиот храм ULUWATU кој е изграден на работ од карпа и гледање на Кечак танцот.

МИНИМУМ 2 ПАТНИЦИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА

Општите услови на патување се составен дел од програмата

 

 

 • Included
  Бали
  Departure Taxes
  Breakfast
 • Not Included
  Entry Fees
  5 Star Accommodation
  Personal Guide

TOUR LOCATION